sac

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Günlük ortalama 100 saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal kabul edilse de, saçların gözle görülür bir şekilde incelmesi ve saç kaybının daha fazla olması durumunda, mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. İnsanın en doğal aksesuarı olan saçlar dökülmeye başladığı zaman, özellikle kadınlarda ruhsal sorunlarında görülmesine neden olmaktadır. En önemli kişisel bakım unsuru saçımız ve saç dökülmesinin nedenleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

m1

Saç Dökülmesinin Nedenleri ;

Önemsenmeyen Kozmetik Ürünler : Yapılan araştırmalar, kalitesiz kozmetik ürünlerinin saç dökülmesine neden olduğunu göstermektedir. Yanlış kozmetik ürünlerinin yanı sıra, saçlarınıza uygulayacağınız boyama, açma, perma ve saç düzleştirme gibi işlemlerin doğru koşullarda yapılması gerekiyor. Aksi halde yanlış yapılan her işlem, saç dökülmesini hızlandırıyor.

 

Troid Hastalıkları: Troid bezinin gerekenden az ya da fazla çalışması, saç dökülmesine neden olan faktörler arasındadır. Hastalığın tedavi edilmesi durumunda, saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkacaktır.

 

Fırça Kullanımı: Saçların sık sık fırça ile taranması, geçici saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bunun yerine saç yapınızda uygunsa, daha seyret telli fırçalar veya düz taraklar tercih edilmelidir. İncelmiş saçların daha çabuk kopmasına neden olan fırçalar, kalıcı saç dökülmesine sebep olmasa da, hazırda saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için daha büyük bir sorun haline gelebilir.

 

Genetik Saç Kayıpları : Uzmanlar en fazla görülen saç kaybı nedenleri arasında, genetik ve kalıtsal saç kayıplarının olduğu konusunda ortak görüşe sahipler. Bu tip saç dökülmeleri genellikle 20 yaşından sonra başlıyor. Bu tür saç kayıplarının tek tedavisi, saç ekimi yöntemleridir.

 

Alopesi areata : Genellikle, madeni para büyüklüğünde veya biraz daha geniş çapta saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkar. Her yaşta görülebilecek saç rahatsızlıklarından birisi olan Alopesi areata, zamanla kendi kendine iyileşebilir bir durum olsa da, bir uzman tarafından yardım alınmasında fayda vardır.

 

Protein Eksikliği: Protein eksikliği de, saç dökülmesinin sebepleri arasında önemli yer tutar. Protein açısından zayıf diyetler veya yeteri kadar iyi beslenmeme gibi nedenlerle görülebilecek protein eksikliği son aşamaya geldiğinde, saç dökülmesine neden oluyor. Protein eksikliğine bağlı saç dökülmelerinin, yeterli miktarda protein alındığı zaman ortadan kalktığı bilinmektedir.
Doğum Kontrol Hapları : Genellikle kalıtsal saç sorunu yaşayan hastalarda, doğum kontrol hapları saç dökülmesini tetikleyen önemli faktörler arasındadır. Uzmanlar ailesinde genetik saç dökülmesi bulunan kişilerin, kullandıkları doğum kontrol haplarını doktor kontrolünde değiştirmesini tavsiye ediyor.

 

Demir Eksikliği : Demir eksikliği, saç dökülmesine neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde daha fazla demir eksikliğinin görüldüğünü söyleyen uzmanlar, mutlaka besinlerden veya takviyelerle demir eksikliğinin giderilmesini öneriyor.

 

Kanser Tedavileri: Kanser tedavisinde kullanılan bir takım ilaç ve uygulamalar, saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle tedavi sürecindeki terapi aşamalarında hastanın saçlarının büyük çoğunluğunu kaybedebileceğini belirten uzmanlar, terapi tedavisinin ardından hastaların yeniden saçlarına kavuşabileceklerini açıklıyor.

 

Tozlu ve Kirli Hava : Hava kirliliği veya tozlu ortamlara uzun süre ve sıklıkla maruz kalan kişilerde, saç dökülmesi sıklıkla rastlanan durumlardan birisidir. Bu nedenle koruyucular kullanmak ve saçların temizliğini sık sık yapmak, saç dökülmelerinin önüne geçebilir.

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir