Efendisi Olduğumuz Teknolojinin Artık Birer Kölesiyiz

Teknoloji göz kamaştırıcı bir şekilde ilerliyor .Hayal dahi edemeyeceğimiz şeyler , hayal dahi edemeyeceğimiz kadar kısa bir sürede gerçekleşip hayatımıza giriyor.Bu teknolojiye adepte olmaya çalışırken aslında benliğimizi , bizi biz kılan kişiliğimizi esir ediyoruz.Geçen her zaman diliminde git gide robotlaşıyoruz.

ko

Daha az güç sarfederek , daha az hareket ederek işlerimizi halleder olduk.Teknolojiye karşı olduğum düşünülmesin teknolojinin bize sunduğu sayısız nimeti görmezden gelmek nankörlükten başka bir şey olmaz , benimki sadece her zamanki gibi geçmişe bir özlem sadece .

 

Büyüdük…

Artık dışarıda saklambaç oynayan , boş tarlalarda top koşturan  çocuklar yok.Dizleri düşmekten, elleri misket oynamaktan aşınan çocukları görmek ne mümkün.Eve gitmemek için , dışarıda biraz daha fazla oynayabilmek için, kendi aramızda daha fazla şey paylaşabilmek için didinir dururduk.Arkadaşlarımızla birleşir , büyük abilerle boş tarlalarda mahalle maçı yapardık…

pp

Artık bunların hiç biri neredeyse kalmadı.Çocuğuna  I-Pad almadan iyi bir baba olman pek mümkün olamıyor.Birlikte vakit geçirmiyor , bir birlerimizin gözlerine değil ekrandaki isimlerine bakıyoruz.Sürekli içinde olduğumuz , bizi sürekli kendine bağlayan bu teknolojiden kopamıyoruz.Sisteme bağlandık , artık onun bir esiriyiz.

İnsanlara sevgimizi değil facebook beğenilerimizi veriyoruz.Sürekli bir paylaşım yapma isteği içerisindeyiz.Facebook , twitter , instagram ….Mutluymuş numarası yapıyoruz , insanların ne yaptığımızı ve nerede olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.Kısacası herkesle paylaşmamız gereken anları manşetleyip değersizleştiriyoruz.

 

Kopamıyoruz.

Sosyal dediğimiz bu medya ve çağın gereklilikleri dediğimiz şeylerden kopamıyoruz.Ayrılınca bir zihin bulanıklığını içerisinde buluyoruz kendimizi.

Her iyi şey kendi zıttını doğurur.Teknolojide böyle işte…

 

Bu yazıyı yazarken esinlendiğim sosyal medya bağımlığı videosu olan “Look Up” ı Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz ;

 

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

2 thoughts on “Efendisi Olduğumuz Teknolojinin Artık Birer Kölesiyiz”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir