Feministler Tepkide Haklı

Hayata realist bir gözle baktığım kadar olaylara da realist olarak bakarım.Bu bu yüzden yazıda yazılanlar subjektif çıkarımlardır. 

Toplumda yıllardır süre gelen zamanla harmanlanmış bir çok tabunun olduğu aşıkar.En bilgisizinden en bilgilisine kadar, en fakirinden en zenginine kadar bu tabulara sahip.Bu tabuların oluşmasında din başrolü oynuyor.Dininin baskın bir şekilde gelenek ve göreneklere etkisini inkar etmek sizinde taktir edeceğiniz gibi pek akıl karı bir iş değil.

Din mi sadece bu tabuların oluşmasına neden oldu? Tabi ki hayır. 

Doğa da buna katkı sağladı.Aslında insan ilişkilerinde var olan davranış biçimlerinin bir çoğunu doğaya baktığımızda net bir şekilde gözlemleriz.Hayvanlar aleminde zorla birliktelik(tecavüz), eş cinsel ilişki, erkeğin dişiye kur yapması vb bir çok şey mevcuttur. Yaban dağ keçilerinde güçlü, baskın erkek,  tüm dişilerle çiftleşme hakkına sahiptir mesala.Bu otoriteye karşı çıkacak bir erkek birey, baskın erkekle amansız bir kavgaya girmektedir.Daha eskilerde avcılık dönemlerinde çoğunlukla erkeğin avlanması dişinin yavrularla ilgilenmesi ve ince işleri yapmasıda bunu destekler. 

Ne kadar evrimleşsekte atalarımızın damgası genlerimizde beliriyor.Ancak artık hayvanlar ve doğa ile aramızdaki ara gittikçe açılıyor. Zekamız ve merakımızla doğaya hükmeder olduk.Gezegenin kaderi elimizde.Artık medeni uygarlıkların doğanın ilkel damgaları ile yaşamasına hiç gerek yok. 

Bu yüzdendir ki doğanın ilkel islerinin üzerimize sinmesine izin vermemeliyiz.Kadın ve erkek hayatın her alanında eşit, aynı statü ve toplumsal yere sahip olmalıdır.
Olmalıdır diyorum, zamanı çoktandır geldi diyorum ama olmuyor. Bunun sebebi ise dinle harmanlaşmış kültürün getirdiği tabular.Din bu değişime direnç gösteriyor.Kadınlara mirastan erkekle eşit pay verilmemesi, kadının şahitliğinin erkeğin şahitliği ile eş değer tutulmaması, erkeğin 4 tane eş alma hakkı olmasına rağmen kadının böyle bir hakkı bulunmaması, kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması, yasak elma hikayesinde kadının rolü vb.

Herkesin istediği gibi giyenme hakkı olduğu kadar herkesin eleştiri ve fikrini beyan etme hakkımda bulunmaktadır. Bu yüzden eleştrilerimi sıralarken bir an bile tereddüt etmiyorum. 

Günümüzde beni çok etkileyen ve dikkatimi çeken bir diğer olay ise teseddürdür.Bir medeni toplum erkekler bakmasın, görmesin diye vücudunu bir bez veya örtü ile kapama ihtiyacı neden duyar? Bu açıkça bir sapıklık değil midir? Bu ortada bir şeylerin yanlış gittiğinin açık bir göstergesi değil midir? Bir yanlış var hemde kadın destekli ciddi bir yanlış veya sapkın düşüncelere sahip erkek aile bireylerince kadınlara dikta ettirilen bir yanlış.Kadınlar bu davranışı sergileyerek cinsel bir obje olduğunu resmen tescil eder. Aklımda olmayan, aklıma gelmeyen sapıkça düşünceleri aklıma getir.Bir yerde dikkat köpek var tabelası gördüğümde o evde gizlenen, korunan, saklanan bir şey olduğunu düşünürüm.Eğer görülmemesi gerek bir şey varsa erkeklerin gözlerini kapamaları daha mantıklı olur, çünkü rahatsızlığı veren taraf. 
Namus kavramı sanırım sadece erkeklerin tek elinde bir tesbih. Sadece kadın üzerine oynanan bir oyun.Bununla birlikte gelen bekaret kavramı.. Önüne kızla birlikte olmak isteyen evlendiği kızın bakire olmasını arzulayan namus bekçilerinin tek taraflı samimiyetsizliği tiksindirici.Kız kısmı okumaz diyen, eşinin doğumunda kadın doktor isteyen. 

3 yaşımda ki çocuğa pipiyi göster amcayaa bakim diyerek penisi kutsal, aklı pantolonunda über zekalar yetiştiren ebeveynler. O penis derisi kesilince eğlence verenler.Erkek egemen toplum yapısında işlenen her kadın cinayetinde payınız bulunmaktadır. 

Sexi bir tabu haline getiren tüm sikimsonik davranışlar biçimine ciddi miktarda öfkeliyim. Feministler tepkide haklı

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir