Forum Sitesi Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Forum sitesi açmayı düşünüyorsanız veya açmışsanız tecrübelerimden edindiğim bilgilerle yazdığım bu yazıyı okuyabilirsiniz.

indir

Forum sitesi diğer tüm site işlerinden daha fazla emek ve özveri ister .Bir forum sitesi açmayı planlıyorsanız sabırlı olmanız , bıkmamanız bu işin altın kuralıdır.Piyasada tutmuş , forum sektörünü domine eden forumlar varken benim forumum neden tutsun diye bir düşünce aklınızdan geçirebilirsiniz.Bu düşünceye düşmeniz doğal , çünkü nice forum sahibi bu anlattığım zorlu ve sabır gerektiren yolda emeklerinin karşılıklarını alamadıkları düşüncesi ile pes ettiler , nice forum site mezarlığına uğurlandı.Forumlar çabuk tutmaz , hele içinde her şeyin bulunduğu (webmaster , ilişkiler , ticaret ) forum sitelerinin tutması , bir sektöre odaklanmış forumlara göre daha zordur .

 

Bu sebeple bir sektöre odaklanmanızı öneririm.Örneğin ” avcılık” la ilgili bir forum sitesi açarsanız , site ile alakalı ve sitenize bağlı üyeleriniz olacaktır .Avcılıkla ilgili sorular soracaklar , edindikleri tecrübeleri diğer kişilerle paylaşmak isteyecekler.Bu üyeleri kolay kolay kaybetmeyeceksiniz.

 

Bir ekibiniz olmadığı sürece forum işinde ilerlemek epeyce zordur.Tüm forum katagorilerinin yüklerini tek bir kişinin taşıması pek olası değil.Bu yüzden forum açarken veya açtıktan sonra bölümlere modaratör atayın.İş yükünüzü hafifletin.

 

Üyelere olabildiğince sıcak davranmaya çalışın , sorularına içtenlikle ve çözüm üretici cevaplar verin .Sadece cevap vermek için verilen , cevaplardan vermeyin.Gerekirse üyenizin sorduğu soruyu internetten , Türk sitelerinde yoksa yabancı sitelerden araştırıp bilgi verin.Unutmayın ki bu verdiğiniz bilgiyi sadece sizin forumunuzdaki kişiler değil , o sorunla karşılaşan diğer kişilerde forumunuza girip ziyaretçi olarak okuyacaktır ve forumu beğenirse belki üye bile olabilir.

 

Emek vermenin bu işin asıl basamağı olduğunu söylemiştim.Yılmayın , pes etmeyin .Forumunuz ilk başlarda ziyaretçi ve üye almasa dahi devam edin.3-4 yıllık birikimden sonra forum ivme kazanacak ve işler sizin için dahada kolaylaşacaktır. Forumun en zor bölümü ilk iki yılıdır.Sonrasında size devam etme gücü verecek üye ve ziyaretçi sayısına ulaşmış olacaksınız.Tabi foruma kaliteli içerikler girmişseniz.

 

Diğer büyük forum sitelerinin sizi ümitsizliğe düşürmesine göz yummayın.Evet onlar birer dev , yüz binlerce üyeleri ve yüz binlerce konuları var .Ama her şeyin bir başlangıç noktası var , onlarda şimdiki halleri ile başlamadılar .Emin olun kaliteli ve ziyaretçiye fayda sağlayacak içerikler girdikten sonra bunun pek bir önemi kalmayacak.Çünkü bu gözler ne sıfırdan doğup tutan forumlar gördü 🙂

 

Sitenizi reklama boğmayın , gereksiz eklentilerle ekstra veritabanı sorguları yaptırtmayın.Üyeleri zorla üye yapmaya çalışmayın , linkleri görebilmek için üye olun , dosyayı indirmek için üye olun gibi şeylerden kesinlikle kaçının.Böyle forumlar emin olun kaybetmeye mahkum.Hiç bir bilinçli kullanıcı bu tür zorla üye yapan sitelerde dolaşmayı sevmez.

yeni_mybb_logo

 

Forumunuzun mutlaka mobil versiyonu olsun.Forum scripti olarak Mybb ‘yi öneririm.Güzel eklentileri ve ücretsiz temaları var .GoMobile eklentisi ile forumu mobil cihazlar ile uyumla halede getirebiliyorsunuz.

 

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir