Hosting , Domain , Subdomain Kavramları Nedir ?

Web sitesi kurmak için gerekli olan iki ana şey hosting ve domaindir.

Nedir bu Hosting ve Domain ?

indir

Hosting site dosyalarımızın barındığı yerdir.Domain(Alan Adı) ise sitemizin tarayıcıda görünen adres ismidir.Sitemizin olabilmesi için hem dosyalarımızı atabileceğimiz bir hostumuz olmalı , hemde siteadiniz.com gibi bir domaininiz olmalı.Aslında domain olmadanda tarayıcıya ip adresini yazarak siteye erişebilirsiniz ancak bu göze hoş gelmediği ve hatırlanabilirliği azalttığı için kullanılmaz pek.

Ücretli alan adı uzantılarının .com , .net , .org vb. gibi oldukça fazla çeşidi vardır.Bu domain uzantılarının ücretsiz versiyonlarıda var ancak kalitesiz durmakta ve kullanımını tavsiye etmemekteyim.Ücretsiz  alan adları olduğu gibi ücretsiz hostinglerde bulunmaktadır.Bunlarda alan adlarında olduğu gibi ya kalitesiz , ya da çok kısıtlı özellikler sunularak veriliyor.

 

Subdomain

Subdomain denilen şey hostingdeki bir klasöre domainden ad verme işlemidir.Subdomain klasörü tarayıcıda subdomain.siteadiniz.com gibi gözükür.

Örneğin m.facebook.com bir subdomaindir.Orijinal domain facebook.com ikim m subdomaini oluşturulmuştur.

Hosting ve Domain Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

host

Domain seçerken bütcenize uygunluk dışında dikkat edilmesi gereken pek bir şey yoktur.Asıl önemli olan hosting şirketi ve hosting paketi seçimidir.Web sitelerinin yüzde %90 nından fazlası linux hosting kullanmaktadır , seçim yaparken linux hosting veya windows hosting seçiminizi dikkatli yapınız.Linux serverlarda genelde php ve php sistemleri(wordpress,mybb) vb çalıştırılırken , windows serverlarda asp çalıştırılır.

Hosting türü seçiminde yüksek oranda linux hosting seçilir.Bunun dışı hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken bir konuda hosting şirketinin sektörde bilinilirliği ve güvenilirliğidir.Hosting sunucularına yapılan bir hack girişimi veya hosting sunucularının arızalanması gibi durumlar web sitenize erişimi doğrudan etkileyebilmektedir.Güvenili ve müşterilerine hızlı destek veren bir hostin veren şirket seçtiyseniz sıra kendi sitenize uygun bir paket satın almak .

hosting-paketleri-868x300

 

Yapıcağınız sitenin veya projenin büyüklüğüne göre hosting paketlerinden birini satın alabilirsiniz.Basit bir site yapacak ve çok fazla ziyaretçiyi hedeflemiyorsanız başlangıç paketlerinden birini seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir