Rootun Avantajları ve Dezavantajları

android-root

Root en basit tabiri ile kök dizinine erişimdir.Şimdi rootun avantajlarını ve dezavantajlarını inceliyelim.

Rootun dezavantajları ; 

Cihaz yapımcıları kök dizinine erişmemizi istemezler , çünkü kök dizinine erişmek güvenlik bakımında ciddi açıklar bırakmaktadır .Root izni alan kötü niyetlerle yazılmış bir uygulamanın telefon konuşmalarınızın kayıtlarını gizlice dinleyebilir , kameranıza istediği gibi erişebilir , dosyalarınızı sızdırabilir hatta klavye işlemlerini kaydedip banka hesaplarınızın bilgilerini bile ele geçirebilir.

root-samsung_grande

Rootla yanlışlıkla sistem dosyalarını silebilir veya bozabiliriz.Sistem dosyalarının silinmesi telefonumuzun çalışmamasını veya bazı fonksiyonlarının eksik çalışmasına neden olabilir.

Rootlu cihazlar garanti kapsamından çıkar .Unroot ile rootu geri alabilirsiniz fakat, sadece root izni ile yapılabilecek bir işlem yüzünden bozulan telefonunuzun rootlanmamış olduğunu nasıl açıklayacaksınız ?

 

 

Rootun avantajları ;

Rootlu bir cihaz ile rootsuzu arasında dağlar kadar fark vardır benim gözümde.Neden kadar root kullanmak belli bir risk bulundursada özgür olmayı tercih ederim ben .Bana onu yapamazsın , şuna giremezsin , şunu değiştiremezsin diyen bir sistemi kullanmayı tercih etmem .

Root varsa özgürlük var. Root varsa bir sürü özel ve güzel uygulama var !Root varsa özel ve ögür bir telefon var .

sasd

Rootla uygulamaları sd karta kurarak telefon depolama alanından tasarruf sağlayabilirsin.Yada telefonun bazı kapalı fonksiyonlarını açabilirsin.Belki en en önemlisi silinmeyen (gmail , maps) gibi bir çok sistem uygulamasını silebilsin.

 

Kapanmayan arka plan sistem işlemlerini sonlandırabilirsin ve bu sayede sarjdanda tasarruf edebilirsin.Çeşitli uygulamalarla arka planda youtube videosunun sesini dinleyebilirsin.

android-root-nedir-nassil-yapilir-android-makale-660x330

Pointer bulucu uygulamalar kullanarak oyunlarda hile yapabilirsin.

Google Playde sadece root izni ile çalışabilir bir birinden yararlı uygulama var .

 

Yani benim oyum rootlu cihazdan yana .

images

 

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir