Youtube’nin Önerilen Video Algoritması

Youtube sizin için öneriyor veya önerilen videolar diye Youtube’nin her yerde karşımıza çıkardığı videoların öneri algoritması ne ? Nasıl çalıyor ? Bu gibi soruların cevaplarını internette ararken pek bir sonuca ulaşamadım . Zaten işin matematiksel boyutunuda Youtube’de çalışan mühendislerden başka kimsenin bileceğinide düşünmüyorum.

youtube-gears

Youtube en son gelen güncellemesi ile insanların ilgi alanlarına göre video tavsiyesi yapacağını açıklamıştı.Bunu izlediğim videoları bilgilerine depolayarak ve abone olduğum kanal tiplerine göre vereceği söyleniyordu.Bu algoritmanın kısmende olsa amacına uğraştığı söylenebilir.Bir oyunu oynuyorsam onla ilgili videolar genelde ana sayfamda gözüküyor ancak Youtubenin bu algoritması tam olarak stabil çalışmıyor.Şöyle ki bir videoyu bana önerecek.İki kanala da abone değilim.İki kanalda aynı kalitede video ve aynı öne çıkarılan görseli öneriyor.Videoyu yükleyen kanalların abone sayısı 5 bin ve 500.000. Youtube 5 bin aboneli kanalın videosunu 2 kişiye öneriyorsa , 500 bin aboneli kanalın videosunu 150 kişiye öneriyor.Beş bin kişilik Youtube kanalı destek beklerken , Youtube yüksek aboneli kanalların videolarını yüzbinlerce kez önererek kat ve kat büyümelerini sağlıyor .Bu yüzden küçük kanalların yarışma şansı kalmıyor ve nice iyi Youtuber bu zorlu yollarda tarihe gömülüyor.

drt

Yabancı biride bu konuyla ilgili video çekmiş , izlemenizi öneririm ;

Yayınlayan

mert

Ben Mert. Bildiğim şeyleri aktarmak için bir site açmayı düşündüm ve kendimi bu blogu açarken buldum.Teknoloji , kişisel ve yaşama dair elimden geldiğince yazmaya çalışacağım takipte kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir